چین حاکم بازار فولاد باقی ماند!‏

  چین دلایل زیادی برای کم کردن میزان تولید فولاد خود داشت. یک دلیل افزایش سطح آلودگی هوا در این کشور و حتی نا مناسب بودن هوای برخی از شهرها برای زندگی بود. از طرف دیگر عرضه حجم بالایی از فولاد تولیدی چین با قیمت پایین به بازار مصرف هم مساله ای بود که دیگر کشورهای دنیا از ان به عنوان سیاست‌های چین برای ایجاد تعادل در بازار فولاد دنیا نام بردند. در نتیجه این مساله بود که رهبران دنیا از چین خواستند تا با کاهش حجم تولید خود بازار را به وضعیت تعادل باز گردانند.

چین تولیدش را کم نکرد

با وجود اینکه در سال‌های گذشته در مورد حجم بالای تولید  فولاد در چین صحبت شده بود و این کشور متعهد شده بود تا میزان تولیدش را تقلیل دهد ولی آمارهای مربوط به میزان تولید در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که این  کشور موفقیتی در این زمینه نداشته است. در هفت ماه اول سال جاری تولید فولاد در چین بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود و انتظار می رود حجم تولید سال جاری نسبت به سال قبل ۳ تا ۵ درصد رشد کند.

اتحادیه فولادسازی کشور چین دراین مورد نوشت: از ابتدای سال جاری تعداد زیادی از واحدهای فولادسازی کوچک و ناکارآمد تعطیل شدند ولی رشد قیمت فولاد در بازار جهانی و رشد تقاضای ان باعث شد تا واحدهای فولادسازی بزرگ حجم تولید خود را افزایش دهند و در نتیجه برایند میزان تولید افزایش پیدا کرد.

از طرف دیگر قیمت سنگ آهن و دیگر مواد اولیه صنعت فولاد در دنیا تقلیل پیدا کرده بود. این مساله در کنار افزایش نسبی قیمت فولاد در بازار جهانی باعث شد تا سودآوری شرکت‌های فولادسازی افزایش یابد.

تولید چین معادل تولید دیگر کشورهای دنیا است

نکته جالب دیگر این است که در ماه‌های اخیرحجم تولید فولاد این کشور آسیایی به تنهایی بیشتر از میزان تولید دیگر کشورهای دنیا بود. در سال‌های اخیر حجم تولید این کشور بیت ۴۵ تا ۴۹ درصد کل فولاد تولیدی در دنیا بوده است ولی در شش ماه منتهی به ماه جولای سال جاری، این کشور آسیایی بیش از دیگر کشورهای دنیا فولاد تولید کرده بود به این معنا که حجم تولید ماهانه این کشور بیشتر از ۵۰ درصد حجم تولید فولاد دنیا بود.

اتحادیه جهانی فولاد نوشت: در ماه جولای سال جاری چین ۷۴ میلیون تن فولاد تولید کرد که نسبت به ماه قبل حدود یک میلیون تن بیشتر بود. در این ماه تولید فولاد چین بیشتر از حجم تولید دیگر کشورها بود. این الگوی تولید نه تنها در ماه جولای بلکه طی پنج ماه قبل از جولای هم مشاهده شده است.

اتحادیه جهانی فولاد اعلام کرد تولید فولاد چین در هفت ماه اول سال جاری ۱۰.۳ درصد بیشتر از هفت ماه اول سال قبل بود. در آوریل سال جاری این کشور حدود ۷۴ میلیون تن فولاد تولید کرد و در ژانویه میزان تولید ان برابر با۷۳ میلیون تن بود. در ماه‌های آوریل و ژانویه سال جاری به ترتیب ۱۴۶ و ۱۴۰ میلیون تن فولاد در دنیا تولید شد. در فوریه سال قبل ۱۲۴ میلیون تن فولاد در دنیا تولید شد و چین ۶۴ میلیون تن از این تولید را به خود اختصاص داد. تولید فولاد دنیا در ماه جولای سال جاری نسبت به فوریه سال قبل ۱۸.۵ درصد رشد داشته است.

منبع: فولاد نیوز