چین و خاورمیانه تهدیدهای تازه بازار فولاد دنیا

رشد ظرفیت تولید فولاد در خاورمیانه و چین تهدیدی جدی برای صنعت فولاد دنیا محسوب می شود و ممکن است زمینه را برای افت ‏قیمت این محصول فراهم کند.‏

بازار فولاد دنیا تحت تاثیر چین و سیاستهای این کشور است. کاهش تولید فولاد در چین می تواند قیمت را تحت تاثیر قرار دهد و افزایش تولید فولاد در این کشور تعادل بازار جهانی را برهم می زند.

 به گزارش فولاد نیوز به نقل از سازمان توسعه وهمکاری‌های اقتصادی افزایش ظرفیت تولید فولاد در چین و خاورمیانه در سال ۲۰۱۸ میلادی می تواند خطر بزرگی برای صنعت فولاد دنیا باشد. طبق این گزارش تا انتهای دهه جاری میلادی ظرفیت مازاد صنعت فولاد دنیا به ۷۳۰ میلیون تن می رسد. در این بازه زمانی ۴۰ میلیون تن ظرفیت تازه تولید هم اضافه خواهد شد که این اتفاق می تواند صنعت تازه جان گرفته فولاد را  دوباره دچار بحران کند.

رشد تولید ایران هم بحران زا است

کشورهای خاورمیانه در سال‌های اخیر سرمایه گذاری زیادی در تولید فولاد انجام دادند که نتیجه این سرمایه گذاری‌ها افزایش توان تولید فولاد در این کشورها بود. ایران یکی از کشورهایی است که در صنعت فولاد سرمایه گذاری زیادی کرده است و انتظار می‌رود  در فاصله سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی ظرفیت تولید این کشور رشد کند. ایران در نظر دارد ظرفیت تولید خود را به ۵۵ میلیون تن برساند و در حال تکمیل زیرساخت‌ها و جذب سرمایه لازم برای رسیدن به این هدف است.

طبق این گزارش مجموع ظرفیتی که در منطقه خاورمیانه اضافه می شود برابر با ۲۳ میلیون تن است که این تحول تا سال ۲۰۱۹ اتفاق می افتد.

ظرفیت تولید چین هم رشد می کند

 اما چین که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما طرح کاهش ظرفیت تولید را در پیش گرفت و در ماه‌های آغازین سال جاری هم  سیاست مذکور را ادامه داده بود، در صدد بازگرداندن ظرفیت تولید به سطح قبلی است. البته قرار است واحدهای تولیدی چین با استفاده از تکنولوژی های تازه و در نتیجه با بهره وری بالاتری کار کنند که میزان انتشار گازهای آلاینده آنها کمتر می شود ولی  این مساله زمینه را برای ارتقای حجم تولید فولاد فراهم می کند که تهدیدی برای بازار جهانی است.

آلیستار رمسی، تحلیل گر ارشد استیل بولتن می گوید: هر کشوری که ظرفیت تولید خرد را اضافه کند به طور مستقیم تهدیدی جدی برای بازار فولاد ایجاد می کند و در افت قیمت فولاد و کاهش سودآوری این صنعت نقش دارد.

سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی در این گزارش با اشاره به اینکه بازار فولاد دنیا در حال بازسازی است و بالاخره بعد از سال‌ها، قیمت فولاد در بازار در حال افزایش است نوشت: کاهش ظرفیت تولید چین در سال ۲۰۱۶ میلادی  باعث شد تا تولید فولاد دنیا در نیمه اول سال جاری ۰.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شود. در ماه‌های اخیر تقاضای فولاد در دنیا اندکی رشد کرده است و به همین دلیل قیمت فولاد هم در بازار جهانی روند افزایشی به خود گرفته است. اگر چین دوباره تولیدش را افزایش دهد، ما باید منتظر شوکی دیگر در بازار باشیم. شوکی که می تواند دوباره افت قیمت و کاهش سرمایه گذاری در این بازار را به همراه بیاورد.

منبع: فولاد نیوز