تعرفه واردات فولاد ایران به اروپا ۵۷.۵ یورو شد

اتحادیه اروپا تعرفه های واردات نورد گرم صادراتی ایران و برزیل و اوکراین را افزایش داد. این طرح که قرار است از روز شنبه ۱۵ مهر ماه سال ۱۳۹۶ اجرایی شود به دنبال طرح دعوی از طرف  فولادسازان اروپایی در مورد قیمت بسیار پایین محصولات وارداتی از سه کشور مذکور پیشنهاد شده بود. قرار است از امروز هر تن فولاد نورم گرم صادراتی از این سه کشور مشمول  تعرفه هایی بین ۱۷.۶ یورو تا ۹۶.۵ یورو شود.

کمیسیون اروپا متوسط قیمت هر تن نورد گرم مصرفی در بازار داخلی  این منطقه را برابر با ۴۲۷.۲۷ یورو اعلام و تاکید کرد هر محصولی که با قیمت کمتر از این مبلغ وارد بازار اروپا شود، باید مشمول تعرفه شود تا فضای رقابتی در بازار از بین نرود.

نماینده کمیسیون اروپا که این درخواست را به نمایندگی از فولادسازان اروپایی مطرح کرده بود در پاسخ به رویترز در مورد به نتیجه رسیدن درخواستش گفت: ما از این مساله خرسندیم که اتحادیه اروپا به ضرورت وضع تعرفه پی برد ولی مساله ما این است که کمیسیون به جای وضع تعرفه ای با درصد نرمال،تعرفه‌ای وضع کرد که قیمت محصولات وارداتی به سطح حداقل قیمت در بازار اروپا برسد. در واقع کمیسیون اروپا در نظر دارد قیمت محصولات وارداتی را به مرز ۴۲۷.۲۷ یورو برساند در حالیکه ما انتظار داشتیم تمامی کالاهای وارداتی درصد مشخصی تعرفه را بپذیرند زیرا این نظام به نفع صنعت فولادسازی اروپا بوده است.

 باید در نظر داشت که محصولات صادراتی از چین هم اکنون هم مشمول قانون تعرفه های وارداتی اروپا است و این سه کشور به فهرست اضافه می شوند.

مبلغ تعرفه محصولات صادراتی چقدر خواهد بود

تعرفه واردات هر تن فولاد تولید ایران به اتحادیه اروپا برابر با ۵۷.۵ یورو اعلام شده است در حالیکه هر تن فولاد وارداتی از کشور اوکراین مشمول تعرفه ۶۰.۵ یورو خواهد بود. بعد از اجرایی شدن برجام صادرات فولاد ایران به اروپا رشد کرد. افزایش صادرات فولاد ایران به اروپا باعث نگرانی فولادسازان اروپایی شد و اتحادیه فولادسازان اروپا درخواست کردند که صادرات از ایران محدود شود.

 از آنجا که محصولات صادراتی از دو کشور برزیل و روسیه از کارخانه‌های فولادسازی مختلفی وارد اروپا می‌شد، مبلغ تعرفه  محصولات وارداتی از این کشورها متنوع خواهد بود.

تعرفه واردات فولاد از کشور برزیل در سال جاری بین ۵۳.۴ یورو تا ۶۳ یورو خواهد بود در حالیکه فولاد وارداتی از روسیه بسته به شرکت تولید کننده و صادر کننده تعرفه های ۱۷.۶ یورویی، ۵۳.۳ یورویی و ۹۶.۵یورویی خواهد داشت.

در پاسخ به وضع این سیاست توسط کمیسیون اروپا، کشورهای مشمول این قانون به دنبال یافتن بازارهای دیگر برای صادرات محصولاتشان هستند. مثلا ایران بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس را به عنوان بازار جایگزین اروپا در نظر گرفت در حالیکه  روسیه بازارهای کشورهای اروپای شرقی را جایگزین اتحادیه اروپا کرده است. از طرف دیگر بخش زیادی از فولاد تولیدی روسیه وارد بازار کشورهای اسیایی می شود. در صورتی که کشورهای مشمول این قانون بتوانند بازارهای جایگزینی پیدا کنند می توانند اثرات منفی اجرای این سیاست روی اقتصاد داخلی را به حداقل برسانند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است  که این سیاست تاثیری روی صنعت فولاد این کشور ندارد زیرا بازارهای تازه‌ای جایگزین بازار اروپا خواهد شد.

منبع: فولادنیوز