برای نخستین بار، ۵۰ هزار تن فولاد معامله نشد

طی چند ماه گذشته همواره شاهد رونق معاملات محصولات فولادی در بورس کالا بودیم؛ به‌طوری که کمتر پیش می‌آمد محصولی از بورس کالا بدون معامله خارج شود. اما در هفته سوم آبان ماه و در میانه فصل پاییز، به‌نظر می‌رسد که معاملات فولاد در حال کاهش است و عرضه برخی از محصولات فولادی در بورس بدون معامله از رینگ بازمی‌گردد.

به گزارش فولادنیوز، معاملات فولاد همراه با تغییرات فصلی تغییر می‌کند؛ به‌طوری که در فصل گرم معاملات آن بسیار گرم و در فصول سرد معاملات آن سرد می‌شود. در نتیجه اکنون که در نیم‌کره شمالی وارد فصول سرد شده‌ایم، بازار معاملات فولاد در مناطق مختلف این نیم‌کره به‌تدریج سرد شده‌اند و اغلب عرضه‌کنندگان و به‌ویژه معامله‌گران از بازارها عقب‌نشینی کرده‌اند. این موضوع در بازار محصولات فولادی کشور و به‌ویژه در میانه آبان ماه کاملا مشهود است، تا جایی که معاملات برخی از محصولات فولادی رقم نخورد و حتی برخی از آن‌ها که تاکنون مشتریان فراوانی داشتند، بدون متقاضی رینگ بورس کالا را ترک کردند.

نمودار ۱ در این رابطه نشان می‌دهد که طی یک هفته گذشته یعنی از ۱۳ تا ۱۷ آبان ماه سال ۱۳۹۶، حدود ۱۶۲ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن ۱۵۲ هزار تن تقاضا وجود داشت؛ اما در نهایت ۱۱۲ هزار تن محصول فولادی مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان شرکت فولاد مبارکه نقش بسیار مؤثری را در عرضه و معاملات فولاد ایفا کرد؛ هر چند که بخشی از عرضه محصولات این شرکت بدون معامله باقی ماند.

                                           

ورق گرم فولاد مبارکه به میزان ۱۰۴ هزار تن عرضه شد که بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود و در مقابل آن ۱۲۲ هزار تن تقاضا وجود داشت، اما در نهایت ۸۳ هزار تن از این محصولات معامله شدند. تختال نیز دیگر محصولی بود که به میزان ۴۰ هزار تن از سوی فولاد مبارکه در بورس کالا عرضه شد، اما این محصول تنها ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن تقاضا داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. ورق سرد نیز از سوی فولاد مبارکه به میزان ۱۳ هزار تن عرضه شد که تقاضایی به همین میزان داشت و تمام ۱۳ هزار تن محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. ورق گالوانیزه فولاد مبارکه به میزان ۲ هزار و ۵۰۰ تن عرضه شد که تقاضایی در حدود ۳ هزار و ۶۰۰ تن داشت و در نهایت به همان میزان عرضه، معامله صورت گرفت.

انواع محصولات میلگرد نیز از سوی تولیدکنندگان این محصول یعنی ذوب آهن اصفهان، فولاد آذربایجان و فولاد کرمان به میزان ۲ هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود یک هزار و ۷۰۰ تن داشتند، اما در نهایت حدود یک هزار و ۵۰۰ تن محصول مورد معامله قرار گرفتند. در نهایت نیز ورق قلع‌اندود مبارکه به‌صورت مچینگ عرضه شد که ۸۰۰ تن تقاضا داشت و به همین میزان معامله صورت گرفت.

منبع: فولاد نیوز