فولاد با محيط زيست سازگار مي شود

فولاد ماده‌ای با بیشترین شدت استفاده در ساخت سازه‌های فلزی در جهان است. در سال ۲۰۱۰ تقریبا ۱۵۰۰ میلیون تن فولاد برای طیف‌وسیعی از محصولات، سازه‌ها و ساختمان‌ها در سراسر جهان تولید شد. فولادهای ضد‌زنگ حدود ۳۲ میلیون‌تن از این کل را در بر می‌گیرند در حالی که تمام سایر فلزات با هم کمتر از ۸۰ میلیون‌تن را تشکیل می‌دهند.

چند پیش‌بینی نشان می‌دهند که مصرف‌جهانی فولاد به ۲۵۰۰ میلیون‌تن تا سال ۲۰۵۰ افزایش خواهد یافت، رشد مصرف آن به قدری بزرگ است که تامین قراضه‌فولادی، با وجود نرخ‌‌بالای بازیافت، برای تامین بیش از ۳۰ درصد مصرف فولاد در سطح جهان و حدود ۴۰ درصد در سوئد کافی نیست.

تا سال‌۲۰۵۰، بازیافت قراضه‌ فولادی تنها برای تولید حدود ۵۰ درصد از کل فولاد در جهان کافی خواهد بود. برای جلوگیری از کمبود فولاد در جامعه، مقدار باقیمانده باید از افزایش‌سهم سنگ‌آهن تولید شود، حتی با پذیرش حداکثر نرخ بازیافت فولاد.

فولاد مستحکمتر و مقاومتر می‌شود

تقاضای زیاد برای فولاد بدان معنی است که نیاز به فلزات‌آلیاژساز برای تولید فولاد بالا و در حال افزایش است این آلیاژها نه تنها برای تولید ‌فولاد‌ پایه، بلکه همچنین برای تولید فولادهای پیشرفته‌تر از همیشه امروزی که هم مستحکمتر و هم مقاومتر هستند مورد نیازند، حتی اگر خنک‌کنندگی پیشرفته، کوانچ و تمپر مستقیم همراه با نورد بتوانند مقدار آلیاژهای مورد استفاده را کم کنند. فولادهای با استحکام بالاتر امکان صرفه جویی قابل توجه مواد در سازه‌های فلزی را فراهم می‌سازند.

گرچه مقدار گریدهای فولادهای پرآلیاژی، که به طور گسترده‌ای به عنوان فولاد ضد‌زنگ شناخته می‌شوند، تنها حدود دو درصد از کل فولادها را تشکیل می‌دهند، رشد این بخش بازار دو برابر گریدهای فولادهای کم‌آلیاژ، که اغلب فولاد‌کربنی نامیده می‌شوند می‌باشد.

برنامه‌های چرخه‌سازگار با محیط‌‌ ‌زیست فولاد، راه فرصت‌های جدید را نشان می‌دهد

برنامه تحقیقاتی زیست‌محیطی “چرخه‌سازگار با محیط‌زیست فولاد” (۲۰۱۲ – ۲۰۰۴) به تمام مراحل چرخه‌زندگی فولاد می‌پردازد. کلید موفقیت این برنامه در لنز زاویه باز آن است، که توانایی مشاهده کل تصویر در یک کار تحقیقاتی میان‌رشته‌ای را فراهم می‌سازد. محققین در زمینه‌های مختلف در اینجا امکان آشنائی نزدیکتر با روش‌های جدید ارزیابی مسائل زیست‌محیطی و توسعه پایدار در زمینه محیط‌زیست را داشته‌اند. روشن‌ترین نمونه آن استفاده از فولادهای پیشرفته استحکام بالا در صنعت خودرو است.

تجزیه‌ و ‌تحلیل مقدار اثرات زیست‌محیطی فولاد با استحکام بالا، فولادی که امروزه به تولیدکنندگان خودرو در سراسر جهان عرضه می‌شود، نشان می‌دهد که هزینه زیست‌محیطی وقتی اندازه‌گیری شود، برای مثال، از نظر تن دی‌اکسید‌کربن به ازای هر تن فولاد اندکی افزایش می‌یابد.

فرآیندهای تولید فولاد

در برنامه تحقیقاتی زیست ‌محیطی “چرخه‌سازگار با محیط‌ ‌زیست فولاد”، تعدادی روش‌فنی برای تولید فولاد توسعه یافته‌اند، روش‌هايی که همچنین برای تقویت چرخه‌سازگاری با محیط‌زیست فولاد بکار گرفته می‌‌شوند. فرآیندهای فنی توسعه داده شده از نظر زیست‌محیطی از دیدگاه چرخه‌زندگی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، که نشان دهنده کاهش انتشار دی‌اکسید‌کربن و‌کاهش مصرف‌انرژی است.

منبع: فولاد نیوز