طرح ۵ میلیون تنی گندله اوپال سنگان پارسیان ‏

چهارشنبه گذشته طرح ۵ میلیون تنی گندله اوپال سنگان پارسیان با حضور مهدی کرباسیان رییس ایمیدرو و مسعود سمیعی نژاد مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری بانک پارسیان به بهره برداری رسید

شرکت اپال سنگان پارسیان با سرمایه گذاری مبلغ ۱۵،۵۵۰ میلیارد ریالی ایمیدرو (۴۰درصد سهام) و سرمایه گذاری بانک پارسیان با مبلغ ۲۳,۳۲۵ میلیارد ریال (۶۰درصد سهام) به ثبت رسید. هدف از سرمایه گذاری در این مجموعه  هدایت بخشی از نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید و تکمیل وایجاد توازن در زنجیره فولاد بر اساس سند راهبردی ۱۴۰۴ فولاد کشور، توسعه مناطق کمتر توسعه یافته ونیز تولید وایجاد اشتغال پایدار و در نهایت تقویت اقتصاد مقاومتی بوده است .

منطقه سنگان، از پتانسیل بسیار ویژه ای برای پاسخگویی به نیاز وافر مصرف فولاد کشور برخوردار است. در همین راستا، برنامه شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان برای تولید ۵ میلیون تن کنسانتره و ۵ میلیون تن گندله است. چشم انداز منطقه سنگان براساس ذخیره معادن سنگان و تکمیل زنجیره ارزش فولاد شکل گرفته است. تحقق چشم انداز سنگان در زمان مقرر و با کمترین هزینه و پیامدهای منفی، مستلزم نگاهی منسجم به توسعه زیرساختهای انرژی و دیگر نیازهای مشترک شرکتهای مختلف دارد. تامین منابع مالی، برنامه ریزی تامین نیروی انسانی، برنامه ریزی و توسعه سیستم حمل و نقل، ایجاد زیرساختهای آزمایشگاه کنترل کیفی و بسیاری دیگر از زیرساختها از جمله مواردی است که توجه ویژه ای به آن خواهد شد.

اپال پارسیان سنگان در راه توسعه

 طرح گندله اپال طی ۲۶ ماه اجرا ، می توان به اشتغال ۲۵۰۰ نفری در قالب پیمانکاران و مشاوران پروژه های این شرکت به صورت مستقیم در محل سایت سنگان و اشتغال ۸۰۰۰ نفری به صورت غیر مستقیم در سطح ۵۰۰ کارخانه تولیدی و صنعتی کشور از مزیت های این  طرح  نام برد که منجر به حفظ ۷۰ درصدی استفاده از تولیدات داخلی وگردش مالی در داخل کشور شده است.

ما تاکنون به عنوان وارد کننده گندله از کشورهای برزیل ، هند و بحرین و.. قرار داشتیم .  از سال ۱۳۹۶ ایران ضمن اینکه نیازهای داخلی کارخانجات احیا مستقیم در کشور را با استفاده از تولید داخلی گندله برطرف خواهد نمود ، همچنین می تواند به عنوان صادر کننده کیفی گندله در دنیا قرار گیرد و این فرآیند در تکمیل زنجیره ۵۵ میلیون تنی فولاد کشور نقش تعیین کننده خواهد داشت.

طرح گندله سازی اوپال سنگان پارسیان با سرمایه گذاری مستقیم بانک پارسیان از طریق سرمایه گذاری پارسیان تاکنون انجام شده است .  با توجه به سیاست گذاری بانک پارسیان در توسعه نقاط کمتر توسعه یافته و مرزی ، گندله ۵ میلیون تنی در دستور کار بانک پارسیان در سالهای ۹۳ و ۹۴ قرار گرفت. از آن پس با نقدینگی مناسی و حفظ ضرب آهنگ تزریق نقدینگی موفقیت های ذیل حاصل شد.

پیشرفت فیزیکی این طرح دردوره  ۲۶ ماه گذشته  برابر ۹۷ درصد بوده است که میانگین پیشرفت ماهیانه حدود ۳ درصد در ماه است. همانطور که مشاهده می شود درصد پیشرفت ماهانه به میزان پیشرفت میانگین ماهانه (۳درصد) در اجرای پروژه گندله سازی در کشور سابقه نداشته است و رکوردی جدیدی توسط این مجموعه به ثبت رسیده است.

منبع: فولاد نیوز